Top Logo ALUNTA
TITULINIS
MENIU
TITULINIS
NAUJIENOS
MEDŽIOKLĖ
STRAIPSNIAI
SPAUDOJE
KAIMAS
GALERIJA
PAIEŠKA
NUORODOS
Orų prognozė
Naujienos trumpai
mod_dbrss2 AJAX RSS Reader poweredbysimplepie
Vaikų iniciatyva budina politikus Spausdinti
2008 m. birželio 26, Ketvirtadienis

Active ImageŠarūnas PREIKŠAS

Kasdien regime galybę pavyzdžių, kai žmonės mato, jaučia ir supranta, jog kažkas šalia jų yra negerai. Tačiau ne tik vaikai, bet ir žili politikai kartais nemoka ne tik spręsti, bet ir pasakyti apie juos supančias problemas. Idant to nebūtų, nuolat kintančioje, modernėjančioje visuomenėje tėra vienas kelias – mokytis kasdien, visą gyvenimą. Žinių, tobulėjimo ir pilietiškumo ugdymo keliu „juodąjį“ (birželio 13 d.) penktadienį Joninių išvakarėse kartu žengė ir Molėtų r. mokiniai, ir rajono tarybos politikai. Alantos vidurinėje mokykloje vyko tęstinio projekto „Tavo erdvė“ mokslo metų finalinė konferencija „Pilietiškumo reikia mokytis visą gyvenimą“.

Tikslas – išmokyti pasakyti, ieškoti ir rasti

Active Image

Active Image

Active Image

„Mūsų tikslas – kad jauni žmonės, mūsų mokiniai mokėtų, galėtų, išdrįstų pasakyti savo nuomonę jiems svarbiais klausimais, išmoktų ieškoti sprendimo būdų ir tuo pačiu augtų savo šalies piliečiais bei patriotais“, - rajono politikams ir svečiams apie projekto esmę konferencijos pradžioje kalbėjo mokyklos direktorė Dalia Skebienė. Kupina jaunatviškos energijos ir ryžto, Alantos mokyklos mokinių taryba ėmėsi iniciatyvos išjudinti savo bei kitų rajono mokyklų bendraamžius ir savivaldybės politikus kartu spręsti ne tik rajono jaunimo problemas, bet ir būti savo krašto šeimininkais.

„Mere, Jūs žadėjote...“

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Projekto vadovei ir kuratorei, istorijos mokytojai ir režisierei Liucijai Kanapeckienei išradingai vairuojant maksimalizmu kunkuliuojančio jaunimo „ienas“, Alantos vidurinės mokyklos prezidento Donato Panavo ir mokyklos mokinių tarybos pirmininkės Eglės Skebaitės vadovaujami mokiniai rado laiko ir kelią ne tik į mokyklas kitose seniūnijose, bet ir į savivaldybę, jos mero kabinetą. Diskutuodami su politikais, vaikai sumaniai įtraukė juos į bendrą projekto vykdymą. Siekdamas tikslo, jaunimas politikams nesuteikia galimybės užliūliuoti vaikus gražiais žodžiais, pamokymais ir pažadais. Diskusijose rūpimais klausimais išpeštus pažadus, susitarimus, ką padarys pats jaunimėlis, ką savivaldybė, mokiniai įžvalgiai ir žaismingai čia pat surašo dideliame lape į „Rezoliuciją“ bei patvirtina diskusijos dalyvių parašais. Lieka vienas kelias – visiems vykdyti nepaneigiamus pažadus. Jei ką, galima drąsiai tarti „Mere (vaikai), Jūs žadėjote...“ ir pabaksnoti pirštu į primargintą popieriaus lapą...

Norus riboja galimybės

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Buvo gražu matyti, kaip patyrę pedagogai konferencijoje jaunystės maksimalizmą, užmojį „čia ir dabar“ išspręsti globalias problemas sumaniai „nuleisdavo ant žemės“, norus ir tikslo siekimą kreipė šalia esančių realių galimybių vaga. Pavyzdžiui, Joniškio mokyklos pasiūlymą spręsti tolerancijos stokos problemą, jaunimas pradėjo nuo rasinių, kultūrinių, religinių, etninių ir kitokių globalių dalykų. Ir tik suaugusiųjų paklausti, kaip jie reaguoja į pigesniais rūbais apsirengusį, valgykloje skalsiau ar visai nevalgantį, silpniau mokytis tesugebantį bendraklasį, vyresnių mokinių elgesį su „mažiais“, vaikai pradėjo diskutuoti apie šalia jų, mokyklose, kaimuose esamus reiškinius, pavyzdžius ir pačių reakciją į juos. „Rajono jaunimas ilgai ir atkakliai mums „karksi“, keikia ir plėšo savivaldybę į gabalus: „Norim, įrenkite Molėtuose baseiną“. Paslaugas teikti gali tik verslas. Savivaldybė gali tik organizuoti. Važiavome, domėjomės. Siūlėme patalpas. Verslininkai tik juokėsi: „Jokių problemų. Padarysime, prižiūrėsime, tik be įrengimo kas mėnesį baseino išlaikymui mokėkite mums po 160 tūkst. Lt...“, - kalbėdamas apie galimybių neatitinkančius jaunimo norus, aiškino meras Valentinas Stundys. Mokiniai buvo įtikinti, kad mažame mieste baseinas neatsipirktų, neišsilaikytų. Pasak mero, dotuoti savivaldybė neturi galimybių „Iš ko tada gyvensime?“. Diskusijos pakrypo apie būtinesnius, lengviau ir pigiau išsprendžiamus klausimus: kad per kūno kultūros pamokas sporto salėje nuo lubų nelašėtų už apykaklių vanduo, kad būtų turiningesnis jaunimo laisvalaikio užimtumas, gerėtų jo ir visus krašto gyventojus liečiančios gyvenimo sąlygos.

Ateitis - patikimose rankose: mokiniai pranoko mokytojus

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Konferencija parodė, kad auga veikli, aplinkai neabejinga karta. Kaip geri krašto šeimininkai ir patriotai, vaikai ne tik surinko į krūvą rajono mokyklų pateiktas problemas, bet ir kartu konferencijoje numatė jų sprendimo gaires. Jos sugulė ir buvo parašais patvirtintos eilinėje „Rezoliucijoje“. Jaunimas nenusiteikęs kaip dabartiniai politikai ir valdininkai metų metais tik konstatuoti, taikstytis bei „nepastebėti“ verslininkų ir kitų daromų pažeidimų, dėl kurių nyksta vandens lelijos ir žuvys Virintoje, kloniuose tyvuliuojančiuose ežeruose, rajono gyvenvietėse teršia, didelius ir mažus gąsdina neprižiūrimi šunys ir katės, kai tamsoje gatvės ir keliai apšviečiami tik iki valdininkų ar, kaip Alantoje, iki seniūno namų. Užsimoję išsireikalauti, kad būtų pateiktos projektų vertinimo lentelės, kiti būtini kriterijai, jaunieji molėtiškiai tikisi užkirsti kelią įtartinai praktikai, kai be aiškumo ir skaidrumo finansavimus konkursuose laimi vieni projektai, o kiti, jų akimis gal būtinesni, svarbesni ir skubesni, įstringa neaiškiuose užkaboriuose, svarstymui nepatenka ne tik į rajono tarybą, bet ir į jos komitetus, komisijas, kitas būtinas institucijas. Ne tik šie ir panašūs jaunimo žingsniai moko vyresnius. „Kalbėdami mokiniams apie toleranciją, pilietiškumą ir patriotizmą, mokydami vaikus, mes prisimename, kad tų pačių dalykų nemoka ir nesilaiko ir dalis mūsų kolegų rajono taryboje, kad patiems reikia pasitempti“, - kalbėjo Jaunimo reikalų komiteto narė, pedagogė Vaida Saugūnienė.

Moko vyresniųjų klaidos ir sukaupta patirtis

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Betarpiškai bendraudamas su rajono valdžia, jaunimas ne tik mokosi iš pastebėtų suaugusiųjų klaidų, bet ir godžiai semiasi išminties. Ja rajone patarimais jaunimui geranoriškai, sumaniai ir neįkyriai dalijasi patyrę politikai, aukštos kvalifikacijos pedagogai, pradedant šalies švietimo koncepcijos ir strategijos kūrėju, meru V.Stundžiu, rajono tarybos Jaunimo reikalų komiteto pirmininku, pedagogu Henriku Danišausku, to paties komiteto nare, etikos mokytoja V. Saugūniene ir baigiant mokyklų direktoriais, klasių vadovais. Gyvenimiškos patirties ir išminties jaunimui negaili mero pavaduotoja Rita Andreikėnienė, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Seniūnas, Kaimo reikalų komiteto narys Petras Skripka, tarybos narys, Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktorius Vladas Pusvaškis, kiti jaunimui ir krašto ateičiai neabejingi. Kai kurios jaunimo iniciatyvos sulaukė ne tik pritarimo, tarybos narių palaikymo, bet ir mero pažado, kad savivaldybė finansiškai rems jų įgyvendinimą. Optimizmo bei pasitikėjimo jaunimui teikia ir pasiekti laimėjimai. Molėtiškiai ir jų svečiai džiaugiasi jaunimo iniciatyva ir spaudimu mieste atsiradusiomis šiukšlių dėžėmis, aikštę puošiančiu laikrodžiu, žaliuojančiais ir žydinčiais sodinukais...

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

Active Image

 
< Peržiūrėti   Kitas >